رایانش ابریرایانش ابری در واقع محاسباتی تلقی می گردد که توسط بسیاری از سرورهای ریموت که با هم شبکه هستند انجام می گردد که این محاسبات موجب دسترسی آنلاین به منابع کامپیوتری و سرویس ها و همچنین ذخیره سازی متمرکز داده ها می گردد؛ به صورت کلی رایانش ابری دستیابی ساده به منابع محاسباتی از راه اینترنت می باشد. به عنوان مثال شما با کمک رایانش ابری قادر خواهید بود به جای ذخیره سازی اطلاعات بر روی هارد دیسک خود، از سرویس های مبتنی بر وب مانند فضای ابری استفاده نمایید( هزینه کمتر، عدم نیاز به همراه داشتن هارد دیسک، همراه داشتن اطلاعات در هر لحظه و هر مکان)

رایانش ابری یک الگوی محاسباتی بوده که در آن تعداد بسیار زیادی از سیستم ها به صورت شبکه های خصوصی (private) و یا عمومی (public) به یکدیگر متصل شده اند تا زیرساخت پویا و مقیاس پذیری را برای برنامه های کاربردی، ذخیره داده ها و فایل ها فراهم آورند. با ظهور این تکنولوژی، هزینه محاسبات، میزبانی برنامه های کاربردی، ذخیره سازی محتوا و تحویل سرویس ها به طور قابل توجهی کاهش یافته است. ایده محاسبات ابری در اصل بر مبنای "استفاده مجدد از قابلیت های فناوری" است.

در اینجا ابر، استعاره از شبکه ای وسیع مانند اینترنت بوده که کاربر، معمولا از نوع زیرساخت و آنچه در پی آن اتفاق می‌افتد اطلاعات دقیقی ندارد. علت تشبیه اینترنت به ابر در این است که اینترنت، همچون ابر جزئیات فنی‌اش را از دید کاربران پنهان ساخته و لایه‌ای از انتزاع را بین این جزئیات فنی و کاربران به وجود می‌آورد.

به عنوان مثال، آنچه که یک ارائه‌دهنده ی خدمات نرم‌افزاری رایانش ابری ارائه می نماید، برنامه‌های کاربردی آنلاینی هستند که از طریق مرورگر وب (یا نرم‌افزارهای دیگر) در اختیار کاربران قرار می گیرد، نرم‌افزارهای کاربردی و اطلاعات، روی سرورها ذخیره شده و براساس تقاضا در اختیار کاربران قرار می‌گیرند چراکه آنها نیازی به آشنایی یا کنترل در رابطه با فناوری زیرساخت ابری که از آن استفاده می نمایند نخواهند داشت.

کلمه " Computing" نیز به معنی "رایانش" و در بعضی متون "محاسبات و پردازش" ترجمه می گردد. این بدین معنی است که دسترسی به منابع سرورهای ابری، در زمان تقاضا و بر اساس میزان تقاضای کاربر به گونه‌ای انعطاف‌پذیر و مقیاس‌پذیر بوده و از طریق اینترنت به کاربر تحویل داده می‌شود.

به طور کلی کاربران رایانش ابری مالک زیر ساخت فیزیکی آن نمی باشند، بلکه برای اجتناب از صرف هزینه های گزاف مرتبط، نسبت به اجاره آن از عرضه کنندگان سرویس های ابری (مانند شرکت پارس نافع) اقدام می نمایند. آنها منابع را در قالب سرویس مصرف کرده و تنها بهای منابعی که از آن استفاده می نمایند را می‌پردازند.

درحال حاضر کسب و کارهای بسیاری به دلیل افزایش کارایی، مقرون به صرفه بودن و سایر مزاهای این بستر به آن گرایش پیدا  کرده اند. در ادامه به برخی از مزایای رایانش ابری پرداخته شده است:

گسترش پذیری  

خدمات مبتنی بر ابر برای کسب و کارهای رو به رشد و دارای نوسان، بسیار ایده آل می باشند زیرا اگر نیازهای آنها به منابع افزایش یابد، می توانند ظرفیت ابعادی خود را با استفاده از سرورهای ابری افزایش داده و کنترل کنند. این سطح از چابکی می تواند برای کسب و کارهای تحت وب و استارت آپ ها یک مزیت واقعی نسبت به رغبا محسوب شود. در نتیجه تعجب آور نیست که مدیران CIO و مدیران فناوری اطلاعات "چابکی عملیاتی و یا انعطاف پذیری" را به عنوان اولین دلیل برای پذیرش رایانش ابری انتخاب اعلام نموده اند.

بهبود امنیت

به جهت استفاده از مجازی ساز مناسب و پیاده سازی صحیح آن از طریق مجزاسازی منابع اختصاص یافته به سرویس هر کاربر در قالب سرویس های اختصاصی و همچنین استفاده از تجهیزات لازم و پیاده سازی حرفه ای سیاست ها و قوانین امنیتی سخت گیرانه، ارائه دهندگان سرویس های ابری می توانند امنیت را در لایه زیرساخت خود تضمین نمایند.

بازیابی از فاجعه (Disaster Recovery)

کسب و کارهای تحت وب در هر اندازه که هستند می بایست برای بازیابی اطلاعات خود اهمیت قائل شوند و رایانش ابری بزرگترین راه حل برای این نوع از تجارت ها به شمار می آید. طبق گفته گروه Aberdeen، کسب و کارهای کوچک می بایست دو برابر بیشتر از شرکت های بزرگ در تلاش باشند تا بتوانند پشتیبان گیری و بازیابی مبتنی بر ابر را که موجب صرفه جویی در وقت، جلوگیری از سرمایه گذاری های سنگین و استفاده از نیروی انسانی زیاد می شود را اجرا کنند.

مقرون به صرفه

رایانش ابری هزینه های سخت افزاری را کاهش داده و تنها کاربران برای دریافت منابع اختصاص یافته هزینه می کنند بنابراین نیازی به صرف هزینه های گزاف برای داشتن منابع زیاد که در اوایل کار هیچ کاربردی ندارد، نمی باشد.

اشتراک گذاری

در رایانش ابری سرویسی به نام فضای ابری وجود دارد که افراد می توانند با استفاده از آن فایل ها و اطلاعات خود را اشتراک گذاشته و استفاده کنند. این سرویس می تواند مناسب استفاده در شرکت ها و سازمان ها نیز واقع شود.

مزیت رقابتی

استفاده از رایانش ابری برای کسب و کارها به نوعی مزیت رقابتی به شمار می آید چرا که امکاناتی در اختیار آنها قرار می دهد که سرورهای قدیمی توانایی تامین آن ها را ندارند.

سازگار با محیط زیست

رایانش ابری به دلیل مصرف حداقل کاربران از انرژی و برق و هم چنین تولید کربن کمتر، بسیار مورد پسند دوست داران محیط زیست واقع شده است.

شرکت پارس نافع اولین ارائه دهنده ی سرویس های ابری با استفاده از بستر کلاستر(برای اطلاع از نحوه کلاسترینگ می توانید به مقاله کلاسترینگ چیست موجود در پرتال پارس نافع مراجعه نمایید) و سخت افزارهای لازمه از جمله shared storage ها توانسته است به صورت انحصاری در ایران این سرویس را با حداکثر مزایا و حداقل هزینه ها به کاربران خود ارائه و از آنها پشتیبانی نماید. 


برای آگاهی بیشتر از مفهوم های مرتبط ذیل می توانید بررروی آنها کلیک نمایید :
"سرور ابری چیست" - "ابر عمومی چیست" - "ابر خصوصی چیست"
  • 6 کاربر این مقاله را مفید دانسته
آیا این پاسخ مفید بود؟

مقالات مرتبط

چرا سرورهای ابری را انتخاب کنیم؟

سرور ابری: اگر شما نیاز به بهینه سازی عملکرد فناوری اطلاعات بدون هزینه های هنگفتی برای خرید و...

تاثیر بلاک چین در زنجیره تامین

همانطور که میدانید زنجیره تامین به این صورت است که اطلاعات یک کالا از کارخانه تا مراحل حرکت کالا...

موبایل بر بستر رایانش ابری

در چند سال گذشته، تلفن همراه و تجارت آن پیشرفت سریعی داشته است، اما در کنار این ترقی با...

Open stack چیست؟

  گاهاً اصطلاحاتی درباره پردازش ابری به گوش می خورد که با توجه به جدید بودن فناوری رایانش ابری،...

ابرعمومی (public cloud) چیست؟

ابرعمومی چیست؟ ابرعمومی(Public cloud): یک سرویس ابرعمومی که اصولا در قالب یک زیرساخت در بستر...

Powered by WHMCompleteSolution