ایجاد امکان اتصال راه دور به IIS

IIS Manager امکان مدیریت از راه دور IIS را به شکلی کاملاً ایمن فراهم می نماید. امکان بهره گیری از این سرویس از IIS  ورژن 7 و به بعد برای مدیریت توسط کلاینت هایی که دارای سیستم عامل ویندوز XP و به بعد هستند وجود دارد. از طریق IIS manager مدیر سرور می تواند به راحتی تمامی دسترسی های مرتبط با بخش IIS را به دارنده یا مدیر سایت ارایه داده تا امکان انجام تنظیمات و تغییرات لازم در این بخش را با ارایه صفحه ای کاملاً مشابه با بخش IIS ویندوز سرور، برای آنان نیز به شکلی کاملاً مطمئن فراهم آورد.

برای بهره گیری از این قابلیت می باید نسبت به نصب Management Service و پیاده سازی تنظیمات لازم برروی سرور خود اقدام داشته و همچنین نرم افزار IIS manager را برروی سیستمی که می خواهید از آن به IIS سرور خود ریموت بزنید نصب نمایید.

نصب Management Service برروی سرور

برای نصب این سرویس ابتدا به ویندوز سرور خود ریموت دسکتاپ زده و به بخش server manager مراجعه نمایید. در این بخش برروی گزینه manage و سپس Add Roles and Features کلیک نمایید :

 

در صفحه جاری به تعداد سه مرتبه برروی دکمه Next کلیک کرده تا به بخش Server Roles برسید. حال تیک گزینه Management Service را که در بخش Web Server قسمت Management Tools قرار دارد را زده و برروی دکمه Next چند بار کلیک کرده تا پروسه نصب آن آغاز گردد.

تنظیمات Management Service

بعداز نصب این سرویس می باید نسبت به فعالسازی و انجام تنظیمات در این بخش اقدام داشته باشید. برای این منظور به بخش IIS مراجعه و برروی گزینه ای که به نام سرور شما است کلیک نمایید. در پنجره سمت راست قسمت Management تمامی امکانات مرتبط با  مدیریت و تنظیمات این بخش قرار دارد.

 

برای فعالسازی قابلیت مربوطه و تنظیمات پایه ای آن برروی آیکون Management Service کلیک نمایید. در پنجره لود شده تیک گزینه Enable remote connections را زده و در بخش IP Address و port به ترتیب نسبت به وارد نمودن آی پی سرور و پورت مورد نظری که می خواهید این سرویس برروی آنها سرویس دهی نماید اقدام نمایید. در انتها برای استارت نمودن سرویس مربوطه برروی دکمه start موجود در بخش سمت راست صفحه (بخش Actions) کلیک نمایید.

 

نکته : دقت داشته باشید که شماره پورتی را که برای این سرویس استفاده می نمایید را باید در فایروال سیستم عامل خود باز نمایید. در صورتیکه می خواهید از نحوه باز کردن پورت در سیستم عامل ویندوز آگاهی یابید می توایند مقاله " باز کردن پورت در فایروال ویندوز " را مشاهده نمایید.

 

حال می باید نسبت به ارایه دسترسی به نام کاربری که می خواهید امکان اتصال ریموت به IIS را داشته باشد اقدام نمایید. برای انجام اینکار برروی گزینه IIS Manager Users کلیک نمایید. در صفحه لود شده برروی گزینه Add user کلیک نموده و یک نام کاربری و رمز عبور برای آن در نظر بگیرید.

 

حال به بخش IIS Manager Permissions مراجعه کرده و در صفحه لود شده برروی گزینه Allow user کلیک نموده و در پنجره لود شده نسبت به انتخاب کاربری ایجاد شده در بخش قبل اقدام نمایید.

 

توضیح : دقت داشته باشید که به صورت پیش فرض سرویس Management Service در بخش startup ویندوز سرور قرار نمی گیرد و با ریستارت شدن سیستم عامل می باید مجدداً نسبت به استارت دستی این سرویس اقدام داشته باشید لذا پیشنهاد می شود که نسبت به قرار دادن این سرویس در حالت استارت خودکار اقدام داشته باشید. برای انجام اینکار کافیست نسبت به اجرای دو کامند ذیل در بخش power shell ویندوز سرور خود اقدام داشته باشید :

sc.exe config WMSVC start=auto
net start WMSVC

 

تنظیمات IIS Manager برروی سیستم کلاینت

هم اکنون می توانید برای نصب نرم افزار IIS Manager که برای برقراری ارتباط ریموت به IIS سرور استفاده می شود اقدام نمایید. برای انجام اینکار از طریق نرم افزار web platform installer نسبت به انتخاب و نصب نرم افزار IIS Manager for Remote Administration برروی سیستم لوکال خود اقدام نمایید. بعداز نصب آن برنامه را اجرا و سپس برروی گزینه اصلی زیر بخش connections دکمه راست موس را زده و گزینه connect to a site را انتخاب نمایید.

 

در پنجره لود شده نسبت به وارد نمودن آی پی آدرس عمومی سرور و همچنین نام سایت مورد نظر اقدام و برروی دکمه Next کلیک نمایید.

 

در پنجره بعد نام کاربری و رمز عبور مربوطه را وارد و برروی دکمه Next کلیک نمایید.

 

در صورت صحیح بودن اطلاعات وارد شده می توانید صفحه ای مشابه با آنچه در بخش IIS ویندوز سرور خود به همراه تمامی قابلیت های مربوطه دارید را مشاهده نموده و نسبت به مدیریت بخش های مختلف آن اقدام داشته باشید. 

آیا این پاسخ مفید بود؟

 چاپ این مقاله

در همین زمینه

نحوه ایجاد CSR در IIS

 Certificate Signing Request یا کد CSR، یک پیام رمز شده با فرمت ویژه است که شرکت صادر کننده...

نحوه ریدایرکت http به https در IIS

زمانیکه برای سایت خود گواهی SSL تهیه می نمایید می باید تمامی درخواست های http را به https...

نصب و کانفیگ DNS در ویندوز سرور

در صورتیکه قصد دارید سرویس Microsoft DNS را در ویندوز سرور 2012 نصب و تنظیم نمایید می توانید با...

نحوه بلاک کردن IP در فایروال ویندوز

در برخی شرایط نیاز است تا دسترسی یک یا چند آی پی (یا حتی یک رنج آی پی) به سرور خود را از طریق...

تغییر رمز عبور اکانت در ویندوز سرور

در صورت نیاز به تغییر رمز عبور اکانت (مانند اکانت administrator) در ویندوز سرور می باید ابتدا...

Powered by WHMCompleteSolution