رایانش ابری در زنجیره تامین


شرکتهای مدرن به دنبال راههایی برای بهینه نمودن زنجیره تامین خود، از قبیل منبع یابی و تدارکات، برنامه ریزی و پیش بینی، لجستیک و تولید هستند. رایانش ابری به عنوان یک تکنولوژی سودمند و راهکاری جامع با فراهم نمودن زیرساخت، پلتفرم و راه حل های نرم افزاری برای کل زنجیره تامین از طریق اینترنت، به این بهینه سازی کمک مینماید. برخی از مزایای قابل توجه آن هزینه پایین تر و انعطاف پذیری از طریق مشارکت شرکای زنجیره تامین هستند. با این حال، جوانبی وجود دارند که هنگام استفاده از برنامه های کاربردی مبتنی بر ابر باید در نظر گرفت از قبیل حریم خصوصی داده ها، سفارشی سازی فرایند و اعتماد در میان مشارکت کنندگان.
مواردی ازقبیل هزینه پایین استفاده از خدمات ابری، ایجاد شفافیت در زنجیره، در دسترس بودن، عدم نیاز به تعمیرات و نگهداری و ... رایانش ابری را به گزینه مناسبی برای استفاده در مدیریت لجستیک و زنجیره تأمین تبدیل کرده است.
حرکت به سوی زنجیره تامین ابری با افزایش بهره وری کاهش هزینه ها را به همراه دارد اما شرکت ها قبل از اینکه از زنجیره تامین سنتی به زنجیره تامین ابری حرکت کنند، باید تمام عوامل برای پیاده سازی تکنولوژی ابر در زنجیره تامین خود را مورد بررسی قرار دهند. به طور کلی هر شرکتی که تمایل دارد از مدیریت زنجیره تامین کنونی به سمت رایانش ابری مهاجرت کند، باید به چند مورد توجه داشته باشد:
• بررسی بازار: به معنی جستجو و ارزیابی ارائه دهندگان این خدمات در بازار می باشد .
• مدل اجرا: سه مدل پایه برای اجرای زنجیره تامین ابری وجود دارد :
1. مشتری گرا، این سیستم بر مدل SaaS تاکید دارد .
2. ابر گرا، این سیستم درباره مدل IaaS بحث می کند .
3. ترکیبی، در هر دو مدل مشتری گرا و ابر گرا نفوذ می کند و معمولا از مدل PaaS استفاده می کند.
هدف رایانش ابری، اسان کردن فناوری و در دسترس تر کردن آن است. بنابراین به کارگیری آن در بخش های مختلف زنجیره تامین باعث پیشرفت کسب و کار می گردد. با کمک استفاده از رایانش ابری، دیگر نیازی نیست که منابع نرم افزاری و سخت افزاری مورد نیاز، برای تمام مدت سال خریداری و نگهداری شود و هزینه زیادی را به سازمان تحمیل نمایند، بلکه با استفاده از این فناوری می توان در ازای هر بار استفاده هزینه مربوطه را پرداخت نمود. به طور کلی برای بسیاری از شرکت ها محدودیت و کسری منابع فناوری یک دغدغه بزرگ می باشد و باعث مشکلات فراوانی در زنجیره تامین می شود. رایانش ابری در زنجیره تامین می تواند راه حل این مسئله باشد. تمام این موارد حاکی از این است که زنجیره های تامین در سال های آتی برای بقا، باید به سمت ابری شدن حرکت کنند. با وجود سؤالات بدون پاسخی که همچنان در به‌کارگیری فناوری رایانش ابری در مدیریت لجستیک و زنجیره‌های تأمین وجود دارد، اما استفاده از این فناوری توسط شرکت‌های بزرگ در دنیا با شتاب قابل توجهی در حال گسترش است و همانگونه که شرکت‌های بیشتری نیز تحت فشار قرار دارند تا هرچه سریع‌تر از برنامه‌های کاربردی ابری در سازمان خود بهره گیرند، پیش‌بینی می‌شود که رایانش ابری بخش عمده‌ای از محیط‌های عملیاتی در حوزه لجستیک و زنجیره تأمین را به خود تخصیص دهد.
استفاده از این فناوری توسط شرکت‌های بزرگ در دنیا با شتاب قابل توجهی در حال گسترش است و همانگونه که شرکت‌های بیشتری نیز تحت فشار قرار دارند تا هرچه سریع‌تر از برنامه‌های کاربردی ابری در سازمان خود بهره گیرند، پیش‌بینی می‌شود که رایانش ابری بخش عمده‌ای از محیط‌های عملیاتی در حوزه لجستیک و زنجیره تأمین را به خود تخصیص دهد.

 

آیا این پاسخ مفید بود؟

 چاپ این مقاله

در همین زمینه

SAN Storage چیست؟

SAN یک شبکه ی اختصاصی با سرعت بالاست که دسترسی شبکه به سطح ذخیره سازی را در سطح بلوک فراهم می کند...

کاربردهای رایانش ابری در 3 حوزه (پزشکی، چاپخانه ها و آموزش)

رایانش ابری اصطلاحی است که در چندسال اخیر بسیار به کار گرفته شده است. با ورود دنیا به قرن 21...

میزبانی وب اختصاصی ابری چیست ؟

یکی از دغدغه های اصلی کاربرانی که به این نتیجه رسیده اند که هاست اشتراکی برای هدفی که دنبال می...

مپ کردن فضای ابری پارس نافع به عنوان یک درایو در ویندوز

جهت استفاده هرچه بهینه تر از فضای ابری پارس نافع می توانید از قابلیت WebDAV مربوط به آن استفاده...

رایانش ابری، انتخاب امروز و مزیت فردا

امروزه افزایش تصاعدی و بیش از پیش اطلاعات در دنیا باعث چالش جدیدی در امر مدیریت اطلاعات و روش...

Powered by WHMCompleteSolution