چرا سرورهای ابری را انتخاب کنیم؟

سرور ابری: اگر شما نیاز به بهینه سازی عملکرد فناوری اطلاعات بدون هزینه های هنگفتی برای خرید و مدیریت یک زیرساخت کاملا اختصاصی دارید، سرورهای ابری یک گزینه عالی هستند. بسیاری از کسب و کارهای کوچک و متوسط، و افرادی که دارای خواسته های متغیر و حجم کاری بالا هستند، می توانند نیازهای خود را از طریق سرویس های ابری مرتفع نمایند.

سرویس های رایانش ابری جهت ارائه سطوح عملکرد، امنیت و کنترل شبیه به سرور اختصاصی پیکربندی شده اند با این تفاوت که به جای میزبانی در سخت افزارهای فیزیکی که هزینه های زیادی را همراه با اصطحلاک سریع سرور برای کاربر به همراه دارد، فقط مبلغ دقیق فضای سرور مورد استفاده پرداخت و از انعطاف پذیری بی نهایت بهره مند خواهد بود. شما می توانید با توجه به تقاضا، منابع را به میزان مورد نیاز خود تقسیم و در صورت نیاز به منابع بیشتر تنها هزینه ی زیربنایی را پرداخت نمایید.

 

سرور اختصاصی: سرور اختصاصی یک سرور فیزیکی می باشد که به طور کامل برای نیازهای کسب و کار، خریداری و یا اجاره شده است. سرورهای اختصاصی برای کسب و کارهای بزرگ، سازمان هایی که نیاز به امنیت بالایی دارند، یا سازمان هایی که تقاضاهای پیش بینی شده و یا نیاز به سفارشی سازی دارند، بسیار عالی است. شرکت هایی که از سرورهای اختصاصی استفاده می کنند، نیازمند ظرفیت و تخصص فناوری اطلاعات برای مدیریت و نگهداری و همچنین صرف هزینه های سنگین آن می باشند.

 

تفاوت سرورابری و سرور اختصاصی:

1.با سرورهای ابری شما می توانید منابع را در عرض چند دقیقه در اختیار داشته باشید ولیکن در سرور اختصاصی این مورد می تواند به طور قابل توجهی طولانی شود.

2.ارتقاء منابعی همچون RAM، فضای دیسک و CPU در هردو سرور قابل انجام است، با این تفاوت که درسرور ابری ارتقاء می تواند تنها با چند کلیک و یا حتی با استفاده از یک API خودکار شود ولی در سرور اختصاصی، این یک فرآیند دستی است که نیاز به برنامه ریزی های فراوانی دارد.

3.دسترسی پذیری بالا یا HA(High Availability) را در سرویس های ابری می توان با استفاده از چند سرور ابری و متعادل سازی بار به وجود آورد در حالی که درخواست HA در سرورهای اختصاصی با استفاده از چند سرور اختصاصی و یک متعادل سازی بار اختصاصی می تواند ساعتها یا حتی روزها به طول بیانجامد. یکی دیگر از تفاوت های کلیدی این است که ایجاد یک محیط HA در سرورابری می تواند تا 60٪ کاهش هزینه را به همراه داشته باشد.

4.در سرویس های ابری خودکارسازی و مدیریت خودکار منابع، از طریق API به آسانی امکان پذیر می باشند در حالیکه در سرورهای اختصاصی این امکان وجود ندارد.

5.استفاده کامل از سخت افزار با مدیریت بهتر منابع در سرور ابری امکان پذیر می شود.  مجازی سازی به طور قابل توجهی ارزش سخت افزار سرور فیزیکی شما را افزایش می دهد به طور مثال به جای داشتن 5 سرور که میانگین مصرف 10 درصد CPU را دارد، می توانید 5 سرور را در یک سرور فیزیکی مجازی کنید و منابع را به اشتراک بگذارید. این روش باعث کاهش اصطحلاک سرور، استفاده از قدرت و مدیریت آسان تر خواهد شد و همچنین به شما اجازه می دهد کپی سرورهای مجازی خود را ایجاد و آنها را به سرعت اجرا نمایید. اگر ابزارهای مدیریت منابع مناسب را روی سرور خود نصب کرده باشید، می توانید به موقع منابع مورد نیاز خود را به سرور اختصاص و یا درصورت لزوم سرورهای بدون استفاده را خاموش نمایید.

6.یک راه فوق العاده قوی و کارآمد برای مدیریت سرور، انتقال از سمت سرور های فیزیکی به سرورهای ابری ست که باعث بالارفتن انعطاف پذیری سرویس خواهد شد و این یکی از مزایای جذاب رایانش ابری می باشد، توانایی چرخش و خرد کردن سرور در عرض چند دقیقه نشانگر خاص بودن سرویس های رایانش ابری است.

7.هنگامی که یک SAN در سرور ابری استفاده می گردد، افزونگی باور نکردنی به دست می آید. نه تنها توازن میان سرورها به وجود می آید، بلکه ماشین ها نیز می توانند به طور خودکار مهاجرت داشته باشند. به طور مثال تصور کنید نیاز است تغییراتی مانند اضافه کردن RAM بیشتر، جایگزینی هارد دیسک یا ارتقاء نرم افزار را برروی سرور اعمال نمایید، هنگامی که سرور به طور صحیح پیکربندی شده باشد، می توانید یک سرور را خاموش کرده و به طور خودکار ماشین های مجازی به یک سرور ابری دیگر مهاجرت خواهند کرد.

8.انتقال به سرورهای ابری موجب صرفه جویی در زمان و هزینه خواهد شد. بهترین بخش در مورد سرویس ابری این است که نه تنها همه مزایای مجازی سازی و امنیت را دربر دارد، بلکه کاربر با صرف کمترین زمان و هزینه می تواند منابع اختصاصی خود را دریافت کند.

 

در نتیجه شما می توانید با استفاده از سرویس های ابری صرفه جویی در هزینه و زمان و انعطاف پذیری، دسترسی و قابلیت های مدیریتی زیادی را برای خود به ارمغان بیاورید.  

  • 1 کاربر این مقاله را مفید دانسته
آیا این پاسخ مفید بود؟

مقالات مرتبط

سرور ابری چیست ( Cloud Server )

سرور ابری یک سرور منطقی بوده که در پلتفرم رایانش ابری (Cloud Computing) ایجاد و برروی بستر...

رایانش ابری در صنعت بانکداری

رایانش ابری فناوری و تکنولوژی جدیدی است که جدیدا توجه بانک‏ ها ‏و سازمان‏ ها را به خود جلب کرده...

مپ کردن فضای ابری پارس نافع به عنوان یک درایو در ویندوز

جهت استفاده هرچه بهینه تر از فضای ابری پارس نافع می توانید از قابلیت WebDAV مربوط به آن استفاده...

چگونه یک ارائه دهنده سرویس ابری انتخاب کنیم؟

زمانی که شما تصمیم به بهره گیری از سرویس های ابری گرفتید اولین گام، انتخاب یک ارائه دهنده سرویس...

(Cluster)کلاستر چیست؟

کلاستر(خوشه) مجموعه ای از سرور های فيزيکی هستند که به طور هماهنگ باهم يک نرم افزار را اجرا می...

Powered by WHMCompleteSolution