(Cluster)کلاستر چیست؟

کلاستر(خوشه) مجموعه ای از سرور های فيزيکی هستند که به طور هماهنگ باهم يک نرم افزار را اجرا می کنند به معماری به کار رفته برای این کار کلاسترینگ گفته می شود.
در اين معماري داده ها همزمان بر روی چند سرور پياده سازی مي شوند و  همگام سازی(replication) مداوم روي آن ها انجام می شود و حتی درصورت بروز مشکلات احتمالی این قابلیت وجود دارد که تمامی داده ها با مهاجرت خودکار بر روی سایر سرور ها انتقال یابند. درنتيجه اين هماهنگي ضمن افزايش چشمگير سرعت بارگذاري اطلاعات، حفاظت از داده ها با اطمینان خاطر بیشتری انجام خواهد شد. با پیاده سازی صحیح کلاسترینگ علاوه بر اینکه داده ها تحت تاثیر بروز مشکلاتی که ممکن است بر روی سیستم عامل یک سرور پیش آید قرار نمی گیرند، احتمال قطع شدن سرويس دهي در اثر آسيب و يا خرابي سخت افزاري يکي از سرور ها به صفر مي رسد و توزيع متوازن ترافيک شبکه بين تمامي سرور ها باعث استفاده بهینه ار منابع تمامی سرورها می شود.
وقتی حرف از پیاده سازی داده ها بر روی تمام سرور های یک ست کلاستر می زنیم، منظور این نیست که مثلا اگر داده ای روی سرور1 پیاده سازی شد، همان داده عینا روی سرور 2 نیز ذخیره شده باشد. بلکه داده ها با توجه به سناریویی که حین پیاده سازی کلاستر اعمال شده بر روی سروری که اولویت بالاتری دارد ذخیره می شوند و اینکه داده های بعدی روی کدام یک از سرور های موجود در کلاستر پیاده سازی شوند، توسط کلاستر تشخیص داده می شود.
 
مبنای تشخیص کلاستر برای انتخاب سرور ها در وهله اول به اولویت سرورها و در مرتبه دوم با توجه به مشغول بودن آن ها و نیز میزان منابع مصرفی و منابع باقی مانده در هر سرور تشخیص داده می شود. نهایتا باید ذخیره سازی و پردازش داده ها روی سرور ها صورت پذیر که بار و ترافیک به طور متوازن در تمام منابع کلاستر پخش شود.
هنگام پیکربندی سرور ها در قالب کلاستر، علاوه بر تنظیم آی پی بر روی تک تک سرور ها(جهت برقراری ارتباطشان با یکدیگر) می بایست یک آی پی هم رنج با سرورها بر روی خود کلاستر نیز تنظیم شود. به همین خاطر است که سایر کامپیوترها برای ارتباط با سرورها به جای ارتباط مستقیم با خود سرورها ابتدا از طریق این آی پی به کلاستر متصل می شوند سپس از داخل کلاستر به سمت سرور مربوطه و ماشین مجازی ساخته شده بر روی آن هدایت می شوند.
مهم ترین ارمغان کلاسترینگ load balancing است که موجب بهبود سرعت پردازش و درنتیجه افزایش کارایی سناریو خواهد شد.
 
Clustering حتی می تواند با جایگزین کردن یک هاست به جای هاست یا سروری که به طور غیر قابل پیش بینی و یا حتی عمدی
 Failover شده، امنیت را برای data به همراه بیاورد.
انتقال اطلاعات بر روی منابع یک هاست دیگر به جهت تعمیر و عیب یابی مشکلات آن در کوتاه ترین زمان و بدون نیاز به خاموش کردن سرور اتفاق می افتد. نکته ای که باید بدان توجه داشت این است که معمولا هنگام پیاده سازی cluster از یک shared storage به عنوان فضایی برای "ذخیره سازی" داده ها استفاده می شود که خارج از کلاستر قرار گرفته است. سرور های قرار گرفته در کلاستر سایر منابعی همچون ramو cpu و ..  را تامین می کنند.
همچنین می توان بر روی کلاستر ماشین های مجازی ساخت. بنابرین در زمان مهاجرت بر ماشین های مجازی قرار گرفته روی یک سرور بر روی سرور دیگر خود داده ها انتقال پیدا نی کنند و صرفاً ماشین مربوطه منابع لازم برای انجام پردازش های خود را از طریق هاست دیگری که در کلاستر قرار گرفته است تامین می کند.
 
 

آیا این پاسخ مفید بود؟

 چاپ این مقاله

در همین زمینه

تفاوت ابرخصوصی و ابرعمومی چیست؟

درسرویس های ابر عمومی اساسا سرویس توسط شرکت ثالث ارائه می گردد و می تواند ذخیره سازی شرکت های...

تاثیر محاسبات ابر در صنعت نفت و گاز

امروزه اغلب شرکت‌هایی که در زمینه نفت و گاز فعالیت دارند در حال بررسی و ارزیابی مزایا و خطرات...

Open stack چیست؟

  گاهاً اصطلاحاتی درباره پردازش ابری به گوش می خورد که با توجه به جدید بودن فناوری رایانش ابری،...

اشتباهی رایج در مورد کلاد لینوکس و رایانش ابری

با پیشرفت تکنولوژی در زمینه فناوری اطلاعات، تمایل افراد برای رهایی از وابستگی سخت افزاری بیشتر...

چرا کسب و کارهای کوچک باید از خدمات رایانش ابری استفاده کنند؟

اصولاً در هر کسب و کاری ، افراد شاغل در آن حیطه سعی می کنند تا روند رو به رشدی برای سازمان...

Powered by WHMCompleteSolution