ابرعمومی (public cloud) چیست؟

ابرعمومی چیست؟

ابرعمومی(Public cloud): یک سرویس ابرعمومی که اصولا در قالب یک زیرساخت در بستر اینترنت ارائه می گردد و کاربران در چنین حالتی نیاز به خریداری سخت افزارها، دستگاه های ذخیره سازی و یا هرنوع نرم افزاری ندارند و درواقع این ویژگی،  ماهیت مقیاس پذیری رایانش ابری را نشان می دهد،لازم به ذکر است که نگه داری از زیرساخت ها و منابع ذخیره سازی به عهده ی شرکت سرویس دهنده خواهد بود و نرم افزارهای مورد نیاز توسط شرکت ارائه دهنده پیاده سازی می گردد. کاربر کنترل و دسترسی زیادی بر سرویس ابری خود ندارد و هسته ی زیرساخت میان سازمان ها و مجموعه های متعدد به اشتراک گزاشته می شود. اما قطعا داده ها واطلاعات آن ها جداسازی شده و تنها کاربران دارای مجوز به آن دسترسی دارند. خدمات ابرعمومی معمولا توسط سازمان هایی مورد استقبال قرار می گیرد که نیازی به ریسک پذیری جهت امنیت و حفظ داده ها ندارند.

 

مزایای ابر عمومی:

1)      سهولت در کارکرد: استفاده از ابرهای عمومی در بستر اینترنت با مدیریت شرکت ارائه دهنده ی سرویس می تواند سهولت و آسانی استفاده از این نوع سرویس ابری را برای کاربر به ارمغان بیاورد.

 

معایب ابرعمومی:

1)      عدم کنترل کافی بر سرویس: در این نوع سرویس ها به دلیل اینکه شرکت های ارائه دهنده ی سرویس مسئول سیستم ها و حفظ اطلاعات هستند گاهی بسیاری از کاربران حس می کنند کنترل و مدیریت کافی بر اطلاعات خود ندارند.

2)      سرعت پایین: سرویس های ابر عمومی معمولا بر اساس بستر اینترنت پایه گذاری می گردند و نرخ انتقال داده در آنها به سرعت سرویس اینترنت محدود می گردد. اگر یک سازمان حساس به اطلاعات در حال ذخیره سازی داده های خود باشد معمولا ابرعمومی پیشنهاد مناسبی نمی باشد، لازم به ذکر است سرویس دهنده های ابرعمومی باید از سرعت دستیابی کاربران به اطلاعات خود مطمئن شوند چرا که ممکن است بسیاری از کاربران نتوانند سرعت پایین بارگذاری صفحات را تحمل نمایند.

3)      امنیت ضعیف: یکی از نقاط ضعف بزرگ ابرهای عمومی امنیت ضعیف آنها می باشد چرا که برای سازمان های بزرگ از جمله بانک ها و یا حسابداری ها قبول مدیریت شخص ثالث و دسترسی به اطلاعات حساس مجموعه غیرقابل پذیرش می باشد.

 

 

 

  • 1 کاربر این مقاله را مفید دانسته
آیا این پاسخ مفید بود؟

مقالات مرتبط

ابر خصوصی (Private Cloud) چیست ؟

ابر خصوصی مدلی خاص از رایانش ابری (Cloud Computing) می باشد که شامل محیطی مبتنی بر ابر مجزا و...

مپ کردن فضای ابری پارس نافع به عنوان یک درایو در ویندوز

جهت استفاده هرچه بهینه تر از فضای ابری پارس نافع می توانید از قابلیت WebDAV مربوط به آن استفاده...

رایانش ابری در زنجیره تامین

شرکتهای مدرن به دنبال راههایی برای بهینه نمودن زنجیره تامین خود، از قبیل منبع یابی و تدارکات،...

بلاک چین چیست؟

بلاک چین یک نوع سیستم ثبت اطلاعات و گزارش است. فناوری بلاک چین بهترین اختراع پس از اینترنت بوده...

Open stack چیست؟

  گاهاً اصطلاحاتی درباره پردازش ابری به گوش می خورد که با توجه به جدید بودن فناوری رایانش ابری،...

Powered by WHMCompleteSolution