اشتباهی رایج در مورد کلاد لینوکس و رایانش ابری

با پیشرفت تکنولوژی در زمینه فناوری اطلاعات، تمایل افراد برای رهایی از وابستگی سخت افزاری بیشتر شده و گرایش به سمت دسترسی های نرم افزاری همه گیر می شود. بسیاری از کاربران برای رهایی از محدویت ها و مشکلات سرویس های اشترکی تمایل به اجاره و استفاده از سرور های اختصاصی خود را دارند اما هزینه بالای تامین سخت افزار ها و نیز هزینه های مربوط به نگهداری این تجهیزات مانع آن ها شده است. 

بهترین راه حل در چنین شرایطی استفاده از سرور های ابری (cloud servers) می باشد. اگر شما نیز به دنبال بهره گیری از تکنولوژی cloud برای تامین زیر ساخت و میزبانی سایت، اپلیکیشن تحت وب و یا حتی سامانه ی مدیریتی تحت وب خود هستید، حتماً نام cloud Linux و نیز cloud server  به گوشتان خورده است. اما سوال اینجاست که کدام یک از این دو مورد سرویس مورد جستجوی شما می باشد؟ بسیاری از افراد و حتی بعضا ارائه دهندگان خدمات هاستینگ ارائه سیستم عامل کلاد لینوکس را به معنای استفاده از رایانش ابری می دانند.

در این مقاله قصد داریم با بیان ویژگی های این دو شما را از این سردرگمی نجات دهیم. برای انتخاب درست یک سرویس، ابتدا باید شناخت کافی از این مفاهیم داشته باشید. جهت درک این موضوع ابتدا به تعریف هر یک از موارد فوق می پردازیم تا تفاوت بین کلاد سرور و کلاود لینوکس روشن شود.

Cloud server چیست ؟


کلاد سرورها يا همان سرور هاي ابری، سرور هايی هستند که در پلتفرم رايانش ابري از طريق يک مجازی ساز بر روی يک ست کلاستر پياده سازی می شوند و از طريق اينترنت امکان دسترسی به آن ها فراهم مي شود و مزيت های قابل توجهی نسبت به سرور های معمول دارند، از جمله این مزایا می توان به موارد زیر اشاره نمود :

1. پايداری بالا

2. گسترش پذيری سريع و آسان

3. سرعت بيشتر

4. امنيت بالا

5. اختصاصی بودن

اصلی ترين شاخصه سرور های ابری پياده سازی کلاستر در زیرساخت  آن ها می باشد. که  بدون وجود آن عملا کلاد سرور بی معنا مي شود. چراکه تمامی مزيت هايی که کاربران را مجاب به استفاده از کلاد سرور مي کند، فقط  با پياده سازی کلاستر قابل دست يابی خواهند بود.

Clustering (خوشه بندی) چيست؟


کلاستر(خوشه) مجموعه ای از سرور های فيزيکی  هستند که به طور هماهنگ باهم يک نرم افزار را اجرا می کنند به معماری به کار رفته برای این کار کلاسترینگ گفته می شود.

در اين معماري داده ها همزمان بر روي چند سرور پياده سازي مي شوند و  همگام سازي(replication) مداوم روي آن ها انجام مي شود و حتی در صورت بروز مشکلات احتمالی این قابلیت وجود دارد که تمامی داده ها با مهاجرت خودکار بر روی سایر سرور ها انتقال یابند .در نتيجه اين هماهنگي ضمن افزايش چشمگير سرعت بارگذاري اطلاعات، حفاظت از داده ها با اطمینان خاطر بیشتری انجام خواهد شد. با پیاده سازی صحیح کلاسترینگ علاوه بر اینکه داده ها تحت تاثیر بروز مشکلاتی که ممکن است بر روی سیستم عامل یک سرور پیش آید قرار نمی گیرند، احتمال قطع شدن سرويس دهي در اثر آسيب و يا خرابي سخت افزاري يکي از سرور ها به صفر مي رسد و توزيع متوازن ترافيک شبکه بين تمامي سرور ها باعث استفاده بهینه ار منابع تمامی سرورها می شود.

Cloud Linux چیست؟

 

کلاد لینوکس، سیستم عامل اختصاصی هاستیگ است. cloud linux سیستم عاملی با کرنل لینوکس بوده که با هدف میزبانی وب سایت ها سفارشی شده و به شکل امروزی درآمده است تا سایت هایی که روی آن قرار می گیرند پایداری بالاتری داشته باشند. در سرویس های اشتراکی چندین  کاربر روی یک سرور میزبانی می شوند و مصرف ناگهانی منابع توسط یک سایت یا حمله به یکی از این سایت باعث اختلال در کار سایر سایت های روی آن سرور می شود. کلاد لینوکس معمولا به عنوان راه حلی آسان برای داشتن امنیت و ثبات بیشتر در سرویس های میزبانی اشتراکی توسط ارائه دهندگان خدمات هاستینگ اشتراکی به کار گرفته می شود. راه اندازی کلاد لینوکس حتما نیاز به خریداری لایسنس مربوطه دارد و کاربر باید این هزینه را متحمل شود.

دلیل این پایداری امکانات خوبی می باشد که توسط این سیستم عامل فراهم می شود از جمله :

امکان مدیریت منابع

جداسازی کاربران

محدودسازی منابع کاربران

اساس کار کلاد لینوکس این است که با کپسوله سازی سایت های کاربران آن ها را ازهم دیگر جدا کرده تا از این طریق هم امنیت بیشتری تامین شود و هم با مدیریت مصرف منابع توسط کاربران مختلف و محدود سازی آن ها پایداری سرویس ها تا حدودی افزایش یابد. بر خلاف تصور عموم، این سیستم عامل هیچ گونه ارتباطی به فناوری رایانش ابری یا همان cloud computing نداشته و فقط لفظ cloud در نام این سیستم عامل به کار رفته است.

بر خلاف آسایش خاطری که کاربران سرور های ابری (cloud servers) از بابت مشکلات سخت افزاری تجربه می کنند، کلاد لینوکس با وجود تمامی ابزارهای قدرتمند خود، تا زمانی که روی تک سرور فیزیکی پیاده سازی شود، صرفا توانایی تامین امنیت و پایداری مربوط به بخش نرم افزاری سرور و سیستم عامل را دارا می باشد و به هیچ وجه در حوزه مشکلات سخت افزاری کارآمد نیست اما در بحث رایانش ابری هر سرویسی به طور همزمان روی چندین سرور فیزیکی پیاده سازی می شود که این خود باعث بی معنا شدن تاثیر مشکلات سخت افزاری بر روی سرویس کاربر می شود.

با توجه به قابلیت های خوب سیستم عامل cloud linux  و  همچنن امکاناتی که در cloud server  وجود دارد، پیاده سازی همزمان این دو در کنار هم باعث دریافت بهترین کارایی توسط کاربران می شود.

 

آیا این پاسخ مفید بود؟

 چاپ این مقاله

در همین زمینه

Disaster Recovery چیست؟

به حالتی که حادثه یا اتفاقی ناگوار (به صورت طبیعی و یا ناشی از اشتباهات انسانی) برای سرور و یا...

چرا سرورهای ابری را انتخاب کنیم؟

سرور ابری: اگر شما نیاز به بهینه سازی عملکرد فناوری اطلاعات بدون هزینه های هنگفتی برای خرید و...

ابر خصوصی (Private Cloud) چیست ؟

ابر خصوصی مدلی خاص از رایانش ابری (Cloud Computing) می باشد که شامل محیطی مبتنی بر ابر مجزا و...

(Cluster)کلاستر چیست؟

کلاستر(خوشه) مجموعه ای از سرور های فيزيکی هستند که به طور هماهنگ باهم يک نرم افزار را اجرا می...

محاسبات ابری و صنعت خرده فروشی

صنعت خرده فروشان عبارت است از فروش کالاها اعم از فیزیکی و غیر فیزیکی برای مصرف مستقیم توسط...

Powered by WHMCompleteSolution