امنیت در رایانش ابری

یکی از دغدغه های کاربران برای انتقال به زیرساخت ابری مسئله امنیت می باشد. اطلاعات در ابر باید به صورت رمزگذاری شده ذخیره گردند و برای جلوگیری از دسترسی مستقیم کاربران به داده به اشتراک گذاشته شده در محیط ابر، سرویس های پراکسی و مکانیزم های کلیدی برای محافظت داده ها (از جمله Access control, Auditing, Authorization, authorization) مورد استفاده قرار می گیرد.

 

تنها در صورت استفاده از یک مجازی ساز مناسب و پیاده سازی صحیح آن از طریق مجزا نمودن کامل منابع اختصاص یافته به سرویس هر کابر در قالب سرویس های خصوصی و استفاده از تجهیزات امنیتی لازم و پیاده سازی حرفه ای سیاست ها و قوانین امنیتی سخت گیرانه است که یک ارایه دهنده سروس های ابری می تواند امنیت در لایه زیرساخت را تضمین نماید.

 

به طور کلی باید در نظر داشت که امنیت خود به دو دسته تقسیم می شود: اول، مسائل امنیتی مربوط به ارایه دهندگان رایانش ابری و دوم، مسائل امنیتی مربوط به کاربران می باشد. در این راستا از یک طرف ارایه کننده می بایست نسبت به فراهم آوری زیرساختی ایمن برای داده های کاربران و برنامه های کاربردی آنها اقدام نموده و از طرف دیگر کاربر نیز باید تمامی مسائل امنیتی مربوط به سرویس ها و نرم افزارهای مورد استفاده خود را رعایت نماید.

 

پارس نافع به عنوان ارایه دهنده  سرویس های ابری، از تجهیزات لازم در زیرساخت خود به جهت بالابردن ضریب امنیتی سرویس ها استفاده نموده و با استفاده از سناریوهای خاص اقدامات پیشگیرانه دوره ای و به روزی را پیاده سازی نموده و با بهره گیری از فایروال های سخت افزاری و نرم افزاری نسبت به تفکیک شبکه داخلی از خارجی اقدام و در این راستا سرویس پایدار و ایمنی را عرضه کرده است. همچنین به صورت پیش فرض تنظیمات امنیتی پایه را نیز برروی سیستم عامل، سرویس و نرم افزارهایی که توسط بخش پشتیبانی نصب و راه اندازی می شود، اعمال می نماید.

آیا این پاسخ مفید بود؟

 چاپ این مقاله

در همین زمینه

تفاوت ابرخصوصی و ابرعمومی چیست؟

درسرویس های ابر عمومی اساسا سرویس توسط شرکت ثالث ارائه می گردد و می تواند ذخیره سازی شرکت های...

ابر خصوصی (Private Cloud) چیست ؟

ابر خصوصی مدلی خاص از رایانش ابری (Cloud Computing) می باشد که شامل محیطی مبتنی بر ابر مجزا و...

تاثیر رایانش ابری بر توسعه کسب و کار

مفهوم رایانش ابری در حوزه کسب و کار بسیار تأثیرگذار بوده به خصوص در راه اندازی، توسعه و رشد کسب...

Open stack چیست؟

  گاهاً اصطلاحاتی درباره پردازش ابری به گوش می خورد که با توجه به جدید بودن فناوری رایانش ابری،...

اهمیت رایانش ابری در برنامه ریزی منابع سازمان (ERP)

همانطور که میدانیم رایانش ابری یک فناوری نو ظهور بوده که میتواند در چندین زمینه بدرخشد. در این...

Powered by WHMCompleteSolution