ابر خصوصی (Private Cloud) چیست ؟

ابر خصوصی مدلی خاص از رایانش ابری (Cloud Computing) می باشد که شامل محیطی مبتنی بر ابر مجزا و ایمن بوده که تنها کاربران و مشتریان مشخص می توانند در آن فعالیت کرده و از سرویس های آن استفاده نمایند. ابر خصوصی (Private Cloud) در مقایسه با مدل های ابری دیگر، قدرت محاسباتی را به عنوان سرویس و در داخل محیط مجازی سازی شده با استفاده از استخری از منابع محاسباتی فیزیکال در این زمینه ارائه می نماید. گرچه در مدل ابر خصوصی، ابر (استخری از منابع) تنها مختص یک سازمان یا شرکت خاص بوده که دسترسی کامل و ایمنی به آن دارد.

 

از جمله قابلیت های ابر خصوصی می توان به موارد ذیل اشاره نمود :

-  حریم خصوصی و امنیت بالا : ابرهای عمومی می توانند تا سطح مشخصی از امنیت را پیاده سازی نمایند ولی در ابر خصوصی با بهره گیری از تکنیک های خاصی مانند استخرهای منابع مجزا با دسترسی های محدود، بهره گیری از فایروال و ... می توان سطح امنیت و خصوصی بودن حریم را تا حد بسیاری افزایش داد.

 

-  کنترل بیشتر : یک ابر خصوصی تنها در دسترس یک سازمان یا شرکت خاص بوده که دسترسی کاملی به منابع موجود را در زمینه پیاده سازی تنظیمات و مدیریت آن دارا می باشد.

 

-  هزینه کمتر : پیاده سازی ابر خصوصی می تواند اختصاص منابع به یک سازمان را از طریق اطمینان از این که قابلیت های منابع اختصاص داده شده به یک دپارتمان خاص به صورت مستقیم و انعطاف پذیر پاسخ گوی نیازهای آنها می باشد، بهبود ببخشد. گرچه در ابر خصوصی در بخش مدیریت و نگهداری هزینه ها به دلیل اینکه بخش IT  شرکت یا سازمان مربوطه (به جای ارائه دهنده سرویس ابری) مسئول مدیریت ابر خواهد بود، نسبت به ابر عمومی خیلی موثر نیست ولی از لحاظ منابع محاسباتی نسبت به شبکه های قدیمی LANs در زمینه سرمایه گذاری تنها به میزان منابع مورد نیاز (On-Demand) موثر می باشند.

 

-  افزایش قابلیت اطمینان : از آنجا که منابع (سرورها، فضای ذخیره سازی و ...) اختصاص داده شده به ابر خصوصی از چندین منابع افزونه (redundant) بهره می برد لذا دارای قابلیت اطمینان به مراتب بیشتری در مواقع بروز مشکلات سخت افزاری می  باشد. به علاوه گرچه ابر توسط یک شرکت ثالث تامین می شود ولی شرکت یا سازمان مربوطه هنوز می تواند از امنیت فیزیکی تامین شده توسط زیرساخت دیتاسنتر  بهره مند گردد.

-  انفجار ابر : همچنین یک کسب و کار می تواند از ترکیب سرویس های ابر خصوصی و عمومی با استفاده از پیاده سازی ابر هیبریدی (hybrid Cloud) استفاده نماید. این مدل کاربران را قادر می سازد تا نیازمندی های محاسباتی خود پشت ابر خصوصی و در داخل ابر عمومی توزیع  کنند، که این قابلیت با نام انفجار ابر (Cloud Bursting) شناخته می شود.با وجود ابر خصوصی (Private Cloud) دیگر تهیه سرورهای اختصاصی فیزیکال به واسطه پیاده سازی مجازی سازی و داشتن چندین سرور برای اهداف مختلف (وب، CRM، ایمیل و ...) به دلیل هزینه های بالای سخت افزار، دیتاسنتر و نیروی IT متخصص و همچنین عدم اطمینان پذیر بودن یک سرور به تنهایی (down time های بلند مدت به دلیل بروز مشکلات سخت افزاری محتمل) توجیه اقتصادی نخواهد داشت.
سرویس های ابر خصوصی پارس نافع بهترین راهکار برای شرکت ها و سازمان هایی است که قصد بهره گیری از قابلیت های منابع و زیرساخت ابری مختص به خود را با صرف کمترین و توجیه پذیرترین هزینه ها و در کوتاه ترین زمان ممکن را دارند.

 

در انتها اعلام میدارد که در سرویس ابر خصوصی پارس نافع، اقدامات مدیریتی سطح مجازی ساز شامل ایجاد ماشین های مجازی مورد نظر با منابع لازم، نصب سیستم عامل های درخواستی، برقراری ارتباط بین سرورهای مجازی (ایجاد شبکه داخلی) و نصب و راه اندازی فایروال اختصاصی (در سطح پایه) بدون دریافت هزینه های جداگانه ارائه می شود تا کاربران گرامی بدون کوچکترین دغدغه فنی (در سطح مجازی ساز) نسبت به پیاده سازی سناریوهای مورد نظر خود و بهره گیری هرچه ساده تر از این سرویس ها اقدام نمایند.
برای مشاهده پلن های ابری خصوصی پارس نافع می توانید به صفحه "ابر خصوصی" مراجعه نمایید.

  • 5 کاربر این مقاله را مفید دانسته
آیا این پاسخ مفید بود؟

مقالات مرتبط

(Cluster)کلاستر چیست؟

کلاستر(خوشه) مجموعه ای از سرور های فيزيکی هستند که به طور هماهنگ باهم يک نرم افزار را اجرا می...

میزبانی وب اختصاصی ابری چیست ؟

یکی از دغدغه های اصلی کاربرانی که به این نتیجه رسیده اند که هاست اشتراکی برای هدفی که دنبال می...

چگونه یک ارائه دهنده سرویس ابری انتخاب کنیم؟

زمانی که شما تصمیم به بهره گیری از سرویس های ابری گرفتید اولین گام، انتخاب یک ارائه دهنده سرویس...

Disaster Recovery چیست؟

به حالتی که حادثه یا اتفاقی ناگوار (به صورت طبیعی و یا ناشی از اشتباهات انسانی) برای سرور و یا...

رایانش ابری در 10سال آینده

در چند سال اخیر، روند توسعه فناوری اطلاعات به سمتی قدم برداشته که طی ده سال آینده استفاده از...

Powered by WHMCompleteSolution